قالب فلزی

کاربرد انواع اسپیسر

کاربرد انواع اسپیسر

افزایش حجم میلگرد بر اثر زنگ زدگی و خوردگی موجب افزایش 3 تا 5 برابری حجم میلگرد می شود که آن را می توان مهم ترین عامل تخریب سازه های بتنی دانست .خوردگی موجب کاهش سطح مقطع میلگرد و عدم چسبندگی و جداشدن آرماتور می شود.برای جلوگیری از خورگی باید از کاور و پوشش میلگرد استفاده نمود .اسپیسر بتن مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی است . در لغت اسپیسر به معنای فاصله گذار است که مابین میلگرد و قالب را پر می کند . از انواع اسپیسر بتن می توان به اسپیسر های پلاستیکی بتن اشاره کرد که برای رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی مانند دیوارها ، پی ها و سایر احجام بتنی قابل استفاده می باشد و در پروژه های ساختمانی به وفور استفاده می شود . اسپیسرها ضمن بالا بردن کیفیت سازه ها به سرعت اجرای عملیات ساختمانی تیز کمک می کنند. برای اطلاعاتی در مورد اسپیسر بتن نوشته اسپیسر بتن را مطالعه فرمایید . اسپیسر ها از سه نوع ماده اصلی ساخته شوند : پلاستیک ، موادسیمانی و مفتول های فولادی . مواد ساخت باید دارای دوام یکسانی هنگام قرار گیری در بتن داشته باشند .

مزایای استفاده از اسپیسر بتن

اسپیسر بتن از خوردگی میلگرد جلوگیری می کند.همچنین از بروز آتش سوزی تا حدی جلوگیری می کند و موجب ارائه مناسب انتقال تنش از بتن به میلگردهای فولادی می شود . عدم دانش و عدم پیروی از استاندارد ها موجب تسریع خوردگی می شود .استفاده از اسپیسر در ایران رواج یافته و با ایجاد کاور و پوشش های دقیق و در نظر گرفتن استاندارد های بین الملی می توان از بروز خوردگی میلگرد تا حد زیادی جلوگیری کرد . اسپیسر نباید هیچ آسیبی برای بتن یا آرماتور ایجاد نماید .

اسپیسر ها با توجه به محل استفاده و بار وارده بر آن ساخته می شوند و به انواع مختلفی تقسیم می شوند از جمله اسپیسر کفی یا مثلثی ، اسپیسر دیواری و یا گرد ، اسپیسر دایره ای ، اسپیسر شیار دار و…

اسپیسرهای پلاستیکی میلگرد با طراحی خاص، مواد اولیه سازگار با بتن، حمل و نقل راحت و قیمت مناسب، در اشکال و اندازه های مختلف برای کاربردهایی نظیر فونداسیون ها، سقف ها، دیوارها، ستون ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت های اسپیسر پلاستیکی:

    فرایند تولید آنها سریع

    قابلیت تولید در اشکال مختلف

    مقاومت بالا

    شکل پذیری آسان

    ارزانترین نوع اسپیسر از لحاظ اقتصادی

    اسپیسر هاردفیکس:

اسپیسر هاردفیکس برای بخشهایی از کف سازه نظیر فونداسیون گسترده، نواری، شناژها و غیره که شبکه های میلگردی، پر تراکم و سنگین می باشند بسیار مناسب می باشد. این فاصله نگهدار با سایز های مختلف و به منظور ایجاد پوشش بتنی 30 تا 100 میلیمتر بسیار مناسب می باشد.

استفاده از هارد فیکس برای میلگردهای 18 الی 32 میلیمتر و به طور کل شبکه های میلگردی سنگین پیشنهاد می گردد و در خصوص میزان مصرف این نوع اسپیسرها موارد زیر پیشنهاد می شود:

- فونداسیون ها و کف های نیمه سنگین: میزان مصرف 4 عدد در هر متر مربع می باشد.

- کف های فوق سنگین و حجیم: میزان مصرف 6 الی 10 عدد در متر مربع با توجه به حجم سازه

- تیرها و پوترها: میزان مصرف 3 عدد در هر متر طول (در هر ردیف 2 عدد با فاصله 60 الی 70 سانتیمتر از یکدیگر)

اسپیسر های دیواری:

با توجه به شکل هندسی آن برای سطوح عمودی مانند دیوارها، ستون ها، مقاطع مدور و غیره در بتن های درجا یا پیش ساخته مورد استفاده قرار گرفته و می تواند پوشش بتنی 15 تا 100 میلیمتر را ایجاد نماید.

استفاده از ویل فیکس در سطوح عمودی این مزیت را ایجاد می کند که شبکه های میلگردی نسبت به قالب کاملاٌ موازی قرار گیرند و از پیچیدگی آرماتور داخل قالب جلوگیری می کند. ویل فیکس ها بر اساس استانداردها طوری طراحی و تولید می شوند که بتوانند

در مقابل بتن سیال مانعی ایجاد نکنند. ویل فیکس ها دارای قفل کن بسیار قوی در مرکز خود برای گرفتن میلگرد می باشند.

چنانچه خاموت یا کمرکش خارج از شبکه آرماتورها قرار گرفته باشد باید فاصله ویل فیکس ها از یکدیگر 75 سانتیمتر در نظر گرفته شود و چنانچه خاموت ها یا کمرکش ها داخل شبکه آرماتوربندی باشند باید ویل فیکس ها را به میلگرد های اصلی عمودی نصب نمود.

میزان مصرف آنها طبق نظر تولید کنندگان به صورت زیر پیشنهاد می گردد:

- دیوار و سطوح عمودی: میزان مصرف 3 تا عدد در هر متر مربع برای هر یک از سطوح آرماتور بندی می باشد.

- ستون ها: میزان استفاده در ستون ها حداقل 16 عدد در ستون 3 متری می باشد (در هر ضلع خاموت 2 عدد و در هر ارتفاع 1.5متر تکرار شود).

پرشین قالب | قالب فلزی بتن ، جک سقفی و اسکافلد

پرشین صنعت | خرید و فروش انواع تجهیزات قالب فلزی بتن ، جک سقفی و اسکافلد

آدرس

بازار آهن شاد آباد بهاران 1 بلوک 18 پ 15

09122548719

info@PersianGhaleb.com

  02166146412

شنبه - پنج شنبه: 9:00 - 18:00